Sınav İngilizcesi

Details

Sınav İngilizcesi

Sınav gruplarımızda yüz yüze eğitim ve Online eğitim seçeneklerimiz mevcuttur. 

-        YDS                                                               - PROFICIENCY

-        YÖKDİL                                                         - HAZIRLIK ATLAMA

-        YKS                                                                - IBT

-        LYS-5                                                             - IELTS

-        TOEIC                                                            - TOEFL

 

Kurs Detayları

Amerikan Kültür Dil Okulları bünyesinde belirli bir seviyeye gelen öğrencilerimiz ihtiyaçları doğrultusunda sınav eğitim programlarına katılabilirler. Genel İngilizce programlarımıza belli bir seviyeye kadar katılan veya hali hazırda İngilizce seviyesi yeterli olan öğrencilerimiz sınav programlarımıza katılabilmektedir.

Bu sınavlar, dünyaca geçerliliği kanıtlanmış IELTS (International English Language Testing System) veya TOEFL (Test of English as a Foreign Language) olabileceği gibi ülkemizde YÖK tarafından düzenlenen YÖKDİL veya YDS sınavları da olabilmektedir.

TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

TOEFL, ana dili İngilizce olmayan adayların İngilizce bilgisini ölçmek amacıyla ETS (www.ets.org) tarafından düzenlenen bir sınavdır. Dünya üzerinde geçerliliği en yüksek düzeyde olan sınavlardan birisi olan TOEFL, her yıl dünyada 1 milyonun üzerinde aday tarafından tercih edilmektedir.

TOEFL eğitim ve akademik alanlarda tercih edilmesinin yanı sıra, birçok şirket ve kurum için de bir gösterge niteliğindedir.

Sınav, ülkemizde birçok şehirde ayda 3 veya 4 kere düzenlenmektedir ve adaylar başvurularını internet üzerinden yapmaktadır. Ankara Amerikan Kültür Dil Okulları tüm sınav grubu öğrencilerine ÜCRETSİZ olarak başvuru işlemleri danışmanlığı sunmaktadır.

Sınav, okuma, dinleme, yazma ve konuşma olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Sınav tamamen bilgisayar üzerinden yapılır. Her bölüm 30 puan üzerinden değerlendirilmektedir ve sonuç belgesinde her bölümün skorları da ayrı ayrı belirtilmektedir.

Toplam 4 ayrı bölümün skorunun ortalaması alınır ve adaylar 0-120 arası bir skora sahip olurlar. Dünyada pek çok akademik kuruluş ve kurum geçerli skor olarak 81 ve üzerini baz almaktadır. İyi üniversite ve kuruluşlara girebilmek için ise 90-100 üzeri skor alınması gerekmektedir.

Sonuçlar internet üzerinden ortalama 20 gün içerisinde duyurulur ve adaylar 4-6 hafta arasında yazılı belgelerini alabilmektedirler. Sınavın geçerlilik süresi 2 (iki) yıldır.

TOEFL eğitim programları yoğun bir hazırlık döneminden oluşur. Öğrenciler ileri derece İngilizce bilgilerinin yanı sıra sınava yönelik çalışmalar da yaparlar. 

IELTS (International English Language Testing System)

IELTS, 1,5 milyondan fazla aday ile her yıl dünyada en çok tercih edilen İngilizce yeterlilik sınavıdır. IDP Education ve British Council tarafından düzenlenen sınav, 125 ‘den fazla ülkede geçerliliğini korumaktadır. Dünya genelinde 10.000’in üzerinde kurum tarafından kabul edilmektedir.

2 yıl geçerlilği olan IELTS sınavı, 4 aşamadan oluşmaktadır.
·       Listening (Dinleme) (30 dk.)
·       Reading (Okuma) (60 dk.)
·       Writing (Yazma) (60 dk.)
·       Speaking (Konuşma) (11-14 dk.) olmak üzere toplam 2 sa 45 dk. sürmektedir.


Listening, Reading ve Writing sınavları aynı anda gerçekleşirken Speaking sınavı aynı gün başka bir saat veya önceki gün ya da ertesi gün gerçekleşebilmektedir.

3 tip IELTS sınavı mevcuttur. Academic Test, General Test ve Life Skills.

Eğitim ve iş amaçlı IELTS sınavını kullanacak adayların Academic Test,

Göçmenlik ve pilotaj gibi amaçlar için kullanılacaksa General Test,

İngiltere’de aile birleşimi sebebiyle test alınmaktaysa ise Life Skills testi alınmalıdır.

Ayrıca UKVI IELTS (UK Visa and Immigration) adında bir sınav daha uygulanmaktadır. Bu sınav şekil olarak tamamen aynı olmakla birlikte ücrette farklılık gösterir ve İngiltere’ye vize başvurusu esnasında kullanacak adayların mutlaka UKVI IELTS sınavına girmesi gerekmektedir.

IELTS eğitim programları yoğun bir hazırlık döneminden oluşur. Öğrenciler ileri derece İngilizce bilgilerinin yanı sıra sınava yönelik çalışmalar da yaparlar. 

YDS  (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı)

YDS sınavı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenmekte ve uygulanmaktadır. Toplam 80 soru bulunan sınavda soru dağılımı şu şekildedir:

Vocabulary (kelime bilgisi) : 5 Soru
Grammar (dil bilgisi) : 10 Soru
Cloze Test : 10 Soru
Sententce Completion (cümle tamamlama) : 10 Soru
İngilizce-Türkçe Çeviri : 3 Soru
Türkçe- İngilizce Çeviri : 3 Soru
Reading Comprehension  (Okuma parçaları) : 20 Soru
Dialogue (Diyalog tamamlama) : 5 Soru
Restatement (anlamca en yakın cümleyi bulma) : 4 Soru
Paragraph Completion (Paragraf tamamlama) : 4 Soru
Irrelevant Sentence (Anlam bütünlüğünü bozan cümle):  5 Soru

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS ) yabancı dil seviye puanları aşağıdaki gibidir.

90-100 arasında puan alanlar (A) seviyesi
80-89 arasında puan alanlar (B) seviyesi
70-79 arasında puan alanlar (C) seviyesi
60-69 arasında puan alanlar (D) seviyesi
50-59 arasında puan alanlar (E) seviyesi

YDS sınavı 5 yıl boyunca geçerli olmakla birlikte üniversitelerde, devlet kurumlarında ve bazı özel kurumlarda İngilizce yeterliliği kanıtlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bazı üniversitelerde akademik kadrolar için YDS sınavının geçerlilik süresi yoktur.

TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı), DUS (Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı) ve EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) gibi sınavların dil yeterlilikleri noktasında YDS kullanılabilmektedir.

 Belli bir İngilizce seviyesine gelen adaylar, YDS hazırlık kurslarına başlayabilmekte ve profesyonel sınav programı ile bu önemli sınava hazırlanabilmektedir.

YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı)

Yükseköğretim Kurumlar Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) adayların kendi alanlarındaki (Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri) dil bilgilerini ölçen bir sınavdır. YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) başkanlığında Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi iş birliği ile hazırlanmaktadır. Sınav 2019 yılından bu yana ÖSYM tarafından düzenlenmektedir.

YÖKDİL sınavına, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvuracak adaylar ve üniversite içerisinde akademik yükselme isteyen adaylar girmektedirler.

TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı), DUS (Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı) ve EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) gibi sınavların dil yeterlilikleri noktasında YÖKDİL kullanılabilmektedir.

Yüksek Lisans ve Doktora başvurularında kullanılacak YÖKDİL sınavının geçerlilik süresi 5 yıldır. Öğretim üyeliği ve doçentlik başvurularında ise herhangi bir geçerlilik süresi yoktur.

Sınavda çoktan seçmeli ve 5 şıklı toplam 80 adet soru sorulmaktadır.

Diğer Eğitimlerimiz

 • Details
 • Online İngilizce

  Eğitim setimiz 3 bölümden oluşmaktadır. Online Konu Anlatımı, Kelime Öğrenme mod...

 • Details
 • Junior ve Teenage

  Jr, Teenage ve Lise gruplarımızda Avrupa Birliği tarafından akredite edilen di...

 • Details
 • Sınav İngilizcesi

  Sınav gruplarımızda yüz yüze eğitim ve Online eğitim seçeneklerimiz mevcuttur.&...

 • Details
 • Home Schooling

  Amerika Birleşik Devletleri’nin ortaokul ve lise düzeyinde en popüler eğitim s...

 • Details
 • PTE

  Pearson Testi olarak da adlandırılan PTE Academic (Pearson Test of egitim), ul...

 • Details
 • TESOL & TESOL KİDS

  •      TESOL (Teaching English to Speakers of Other Languages), ana dili İngil...